A téli madáretetésről...
K. Tibor 2006.12.08. 22:48
...különös tekintettel az enyhe időjárásra
A madáretetés a legnépszerűbb természetvédelmi tevékenység. Nem véletlenül, hiszen kevés odafigyeléssel, bárki segíthet tollas barátainknak, akik jelenlétükkel és csivitelésükkel igen hálásak.
A Körös Klub álláspontja az, hogy a szakszerű madáretetés igen fontos tevékenység és segítség a madaraknak, segíti fiataljainkat az élővilág és a természetvédelem megismerésében, az embert nemesítő tevékenységek közé tartozik. Ugyanakkor madáretetésre (azaz madáreleség rendszeres kihelyezésére) csak havas és hideg téli időben van szükség. Magyarországon ez -évszaknak megfelelő időjárás esetén- a decembertől februárig tartó időszakot jelenti. A mostani, igen enyhe, őszies időben erre még nincs szükség. A madarak természetesen megtalálják a feltöltött madáretetőket. Olyanok, mint a gyermekek: mindig tortát ennének...:-) Ebben az enyhe időben a madarak könnyen hozzáférnek a természetes táplálékokhoz, nagy területeket is könnyen bejárnak, az éjszakai fagy nem fenyegeti őket. Minden segítőszándék tiszteletre méltó, de az etetéssel elvonjuk őket a nekik legjobb természetes tápláléktól. A hideg és a kemény fagyok nagyon sok kártevőt elpusztítanak. Az ember erős vegyszerezéssel is csak megközelíteni tudja a természetes folyamatok ebben is megmutatkozó erejét/bölcsességét. Az enyhe időben éppen ezért rendkívül fontos a madarak munkája, az etetéssel ettől vonjuk el figyelmüket!
Természetes, hogy szeretnénk segíteni a madarakat. Az etetésen kívül számos módon megtehetjük ezt:
- A rendszeresen feltöltött etető nem csak a madaraknak kedves, hanem házi kedvenceink is könnyen oda szoknak. Ha macskánk az udvaron él, akkor biztos, hogy rátalál; ne kergessünk álmokat: házi kedvencünk ragadozó állat, s ha engedjük garázdálkodni, nagyon sok kárt tesz, ami megelőzhető! Az etetők macskák elleni védetté tétele a legfontosabb!
- Kertünk/birtokunk használaton kívüli részébe ültessünk bodzát, galagonyát, dúsabb növésű cserjéket. A terület előkészítésén kívül még az ültetésre is alkalmas az időjárás! Egyrészt természetes megálló és búvóhelyet, nyárra pedig már táplálékforrást biztosítunk a bokrokkal-cserjékkel, másrészt egy-két éven belül fészkelőhelynek is alkalmas élőhely lesz belőle!
- A macskamentes itatóhely kialakítása legalább olyan fontos a nyári hónapokban, mint az etetés!
- Ha madárodut barkácsoltunk, azt már most végleges helyére függeszthetjük. A madarak megszokják, éjszakázásra igénybe veszik és tavaszra nagyobb eséllyel választják fészkelőhelyül.
|